Zajęcia Geograficzne

Tajemnice świata

Zajęcia dla uczniów klas III - V

Program zajęć geograficznych ”Tajemnice świata” dla uczniów klas III-V w ramach projektu „Fabryka Kompetencji Kluczowych” w Szkole Podstawowej nr 4  im. Mikołaja Kopernika w Białogardzie

Geografia jako przedmiot nauczania w szkole ma ogromne walory poznawcze, praktyczne i wychowawcze. Nauczanie geografii ma pomóc uczniom odpowiedzieć na pytania o sens i przyczynę istnienia, rolę w środowisku określonych obiektów i zjawisk oraz o możliwości ich racjonalnego wykorzystania. Nauka  integruje wiedzę z różnych przedmiotów,  stwarza warunki do ogólnego wykształcenia i wielostronnego rozwoju osobowości ucznia oraz przygotowuje go do twórczego myślenia i działania.

CELE PROGRAMU

• Budzenie i rozwijanie zainteresowań ucznia geografią jako nauką przez uświadomienie jej przydatności w życiu człowieka

• Uczenie dostrzegania, obserwowania, rozumienia i wartościowania zjawisk oraz procesów przyrodniczych zachodzących w środowisku lokalnym, regionalnym i globalnym

• Dostrzeganie piękna przyrody i tkwiących w niej wartości, oraz odczuwanie potrzeby oszczędnego wykorzystania zasobów naturalnych Ziemi

• Stwarzanie uczniom warunków do samodzielnego zdobywania informacji z różnych źródeł

• Wszechstronne kształtowanie osobowości uczniów, ich sprawności umysłowych i praktycznych

Zajęcia geograficzne adresowane są do uczniów szczególnie zainteresowanych geografią, dążących do rozwijania uzdolnień i poszerzania swoich horyzontów. Mają na celu pobudzanie do twórczego myślenia i zaspokajanie naturalnej ciekawości uczniów, dla których wiadomości i umiejętności pozyskane na lekcjach nie wyczerpują zainteresowań.. Główna tematyka koncentruje się na problematyce środowiska geograficznego. W ramach zajęć uczniowie poprzez wykorzystanie wiedzy z różnych źródeł  pogłębiają i poszerzają wiedzę geograficzną oraz utrwalą umiejętności geograficzne, uczą się selekcji informacji, interpretacji danych, zdobywają nowe doświadczenia i rozwijają swoje zdolności. Zajęcia prowadzone są różnymi metodami, najczęściej aktywizującymi (praca z atlasem, rozwiązywanie zadań matematyczno – geograficznych,  gry dydaktyczne, projekt edukacyjny, przygotowanie ekspozycji, wystawy). W/w metody  zmuszają uczniów do samodzielnego zdobywania i weryfikowania informacji, uczą podejmować decyzje, funkcjonować w grupie i odpowiadać za własne posunięcia.