Zajęcia Logopedyczne

2. Założenia programu.
  3. Cele programu.
  4. Realizacja programu.
  5. Przewidywane efekty w wyniku realizacji programu.
  6. Ewaluacja programu.

WSTĘP

Na całokształt rozwoju dziecka w dużej mierze wpływa mowa. Pomaga ona nawiązać kontakty społeczne, daje możliwość komunikacji, jest narzędziem w zdobywaniu informacji.

Dzieci najchętniej wypowiadają się słownie w czasie wspólnych zabaw ruchowych, a także podczas różnorodnej swobodnej działalności, gdy w sposób naturalny doznają stymulacji i nie spodziewają się większych niepowodzeń. Właśnie w czasie zabawy zapominają, że mowa wymaga mozolnej pracy.

ZAŁOŻENIA PROGRAMU

Program grupowych zajęć logopedycznych ,,Wesołe zabawy logopedyczne” skierowany jest dla dzieci z klas I i stanowi formę profilaktyki logopedycznej.

Realizowany jest w postaci ćwiczeń i zabaw raz w tygodniu od listopada 2019 roku do czerwca 2021 roku.

Wyżej wymienione założenia realizowane będą poprzez:

• ćwiczenia oddechowe,
  • ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny,
  • ćwiczenia ortofoniczne,
  • ćwiczenia słuchowe,
  • ćwiczenia słownikowe.

Mając na uwadze, iż rozwój mowy nie jest procesem wyizolowanym, lecz ściśle związanym z rozwojem ruchowym i poznawczym zajęcia zostaną wzbogacone o ćwiczenia wspomagające rozwój motoryki dużej i małej, percepcji wzrokowej, pamięci i uwagi.

CELE PROGRAMU

Nadrzędnym celem programu jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy oraz stymulowanie rozwoju dziecka w taki sposób, by potrafiło ono prawidłowo porozumiewać się z otoczeniem.

Cele szczegółowe:

• usprawnianie motoryki narządów mowy,
  • nauka prawidłowej wymowy,
  • nauka prawidłowego oddychania, połykania, żucia i gryzienia,
  • pracę nad rozumieniem pojęć,
  • pracę nad wzbogacanie słownictwa i wiedzy o otaczającym świecie,
  • naukę konstruowania dłuższych, ciekawszych i poprawnych wypowiedzi,
  • kształcenie słuchu fonematycznego (przygotowanie do nauki czytania i pisania,
  • rozwijanie percepcji słuchowej,
  • stymulowanie mowy i myślenia (rozwijanie logicznego myślenia, koncentracji, uwagi, pamięci),
  • stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.

REALIZACJA PROGRAMU

1. Prace organizacyjne.
  2. Diagnoza logopedyczna – kwalifikowanie dzieci do zajęć logopedycznych, zapoznanie się z orzeczeniami psych. – pedagogicznymi, konsultacje z wychowawcą i psychologiem, założenie dokumentacji.
  3. Ćwiczenia logopedyczne: oddechowe, głosowe, słuchowe, artykulacyjne, leksykalne.
  4. Współpraca z wychowawcami klas, rodzicami. Instruowanie o sposobie korekcji mowy, pokaz ćwiczeń, informowanie o postępach.
  5. W pracy z dziećmi stosowane są różnorodne formy i metody pracy, odpowiednio dobrane środki dydaktyczne dostępne w placówce i przygotowane samodzielnie przez osobę prowadzącą.
  6. Do realizacji programu wykorzystywane są następujące metody: obserwacja i pokaz, przekaz słowny, ćwiczenia, gry i zabawy, improwizacje.
  7. Formy pracy: zespołowa, zbiorowa.

PRZEWIWYWANE EFEKTY W WYNIKU REALIZACJI PROGRAMU

Proponowany program ma w efekcie systematycznego stosowania doprowadzić do usprawnienia nieprawidłowości rozwoju językowego, a mianowicie:

• wykształcenia prawidłowej postawy komunikacyjnej,
  • usprawnienia motoryki i koordynacji narządów artykulacyjnych,
  • usprawnienia funkcji mających wpływ na rozwój mowy (pamięci, koncentracji uwagi, percepcji słuchowej, ruchowej i myślenia),
  • rozwijania zasobu słownictwa i umiejętności budowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym, wzmocnienia samooceny i chęci pokonywania trudności.

EWALUACJA PROGRAMU

Po zakończeniu realizacji programu nastąpi jego ocena skuteczności na podstawie:

• analizy wypowiedzi dzieci,
  • analizy dokumentów: dziennik, karty badania mowy.

Agnieszka Renczkowska