Psycholog

STRATEGIE PORADZENIA SOBIE Z LĘKIEM WYWOŁANYM  EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA

  • Staraj się zaakceptować niepewność, która jest elementem naszego życia.

Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i zaplanować.                             

Lęk przed nieznanym jest naturalny.

 

  • Nie próbuj unikać lęku.

Walka z lękiem może przybierać różne formy. Są osoby, które próbują oderwać myśli od  koronawirusa  poprzez :  jedzenie, picie, czytanie książek, oglądanie filmów, wsparcie znajomych. Inni obsesyjnie sprawdzają  najnowsze wiadomości w nadziei, że to ich uspokoi.

Paradoksalnie  jednak lęk z reguły rośnie proporcjonalnie do tego, jak  bardzo staramy się go unikać. Dlatego tego typu  zachowania  pomagają na krótki czas, natomiast w dłuższej perspektywie prowadzą do zwiększenia lęku. Zamiast unikać lęku zaakceptuj go. Gdy czujesz zbliżający się lęk związany z pandemią, to możesz opisać go sobie lub komuś innemu. Konfrontowanie się z lękiem doprowadzi z upływem czasu do jego zmniejszenia.

 

  •  Opanuj lęk.

Zagrożenie dla zdrowia wywołuje strach, który leży u podstaw wszystkich lęków – strach przed śmiercią. Przypomnienie sobie o własnej śmiertelności może wywołać lęk  o zdrowie oraz  nadwrażliwość na wszelkie sygnały choroby. Pojawia się pytanie – Co możemy zrobić?  A mianowicie należy skoncentrować się na sensie swojego życia np. zaangażować się w coś ważnego, wziąć odpowiedzialność za swoje życie i skupić na tym, co nadaje życiu sens. Może to być duchowość, relacje z innymi, dążenie do celu itp.

 

  • Wspieraj swoją odporność.

 Ludzie boją się jak poradzą sobie , kiedy wirus pojawi się w ich najbliższym otoczeniu, czy dadzą sobie radę  jeśli trzeba będzie poddać się kwarantannie, co będzie jak stracę pracę lub będę mniej zarabiał … Warto pamiętać, że zapewne jesteś silniejszy/a niż myślisz.

Badania pokazują, że ludzie często nie doceniają siły jaką mają w sobie i przeważnie lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami, niż przewidywali.

 

  • Nie wyolbrzymiaj zagrożenia.

Niewątpliwie COVID-19 jest groźniejszy niż sezonowa grypa, dlatego należy poważnie podchodzić do zagrożenia infekcją i stosować się  do wszelkich środków ostrożności.

 

  • Stosuj wypróbowane i sprawdzone metody redukcji lęku.

 Właściwy sen i porządny odpoczynek są jednym z najważniejszych  i niezbędnych sposobów pozwalających przezwyciężyć lęk. Można również wypróbować medytację , która pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Pomocna może być również joga, która wpływa na regulację emocji.

 

  •  Skorzystaj z pomocy specjalisty, jeśli  go potrzebujesz.

Dla osób podatnych na lęk epidemia koronawirusa może być bardzo przytłaczająca. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować nie wstydź się pójść do psychologa.

 

 

 

 

                                                                                           Opracowanie:

Joanna Pawłowicz - psycholog

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
    ul. Grunwaldzka 53;
    78-200 Białogard
  • sekretariat tel. 94 35 79 440

    psycholog tel. 94 35 79 446

    pedagog tel. 94 35 79 445

    pokój nauczycielski tel. 94 35 79 443

    świetlica tel. 94 35 79 448

Galeria zdjęć