Bezpieczne ferie

Bezpieczne Ferie Zimowe

Ferie to czas odpoczynku i zabawy, to czas na rozwój zainteresowań, na które w okresie nauki brakuje Ci czasu. To wspaniały czas dla odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu.

Co zrobić, żeby po feriach zostały tylko miłe wspomnienia?
Oto kilka rad, które pomogą Wam bezpiecznie i przyjemnie spędzić ferie zimowe.

Pamiętaj - znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zdrowy rozsądek
są nieodzowne, by powrócić z ferii do domu.
Jeśli jedziesz na zimowisko – to wspaniale. Poznasz wiele ciekawych miejsc, nowe koleżanki i kolegów. Opiekunowie zapewnią Ci wiele atrakcji i bezpieczeństwo. Słuchaj ich i nie oddalaj się z miejsca zabawy bez ich wiedzy.
Wrócisz do domu z głowa pełną niezapomnianych wrażeń.
Nie wyjeżdżasz na zimowisko? - To też dobrze. Twoje otoczenie i Twój dom też są ciekawe.
Możesz skorzystać z zimowiska organizowanego przez szkołę. Zaopiekują się Tobą nauczyciele.
Będziesz miał co robić. Czasami jednak zostaniesz w domu sam.
Dla własnego bezpieczeństwa zamknij drzwi od wewnątrz.
W czasie nieobecności rodziców lub opiekunów nie wpuszczaj nikogo do mieszkania,
bez względu na to, za kogo się podaje (np. policjanta, listonosza czy znajomego rodziców).
Nie otwieraj drzwi, żeby sprawdzić, czy osoba pukająca już odeszła. O każdej nieprawidłowości zawiadom rodziców.

Zasady zachowania bezpieczeństwa w okresie zimowym:

• Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych.
  • Pamiętaj! Lód może się załamać pod ciężarem człowieka - to jest główna przyczyna wielu wypadków
    i utonięć w okresie zimowym.
  • W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód.
    Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
  • Jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk
  • Do zjeżdżania na sankach lub nartach wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.
  • Nie doczepiaj sanek do samochodu. Droga to nie jest miejsce do jazdy na sankach.
  • Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie.
  • W zimie bądź szczególnie ostrożny – spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki
    mogą stać się przyczyną wypadku.
  • Noś elementy odblaskowe. Zimą szybciej zapada zmrok. Będziesz lepiej widoczny i dzięki temu bezpieczniejszy.
  • Informuj zawsze rodziców lub opiekunów - gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
  • Zwracaj uwagę na innych - ktoś może potrzebować Twojej pomocy.